Polska zbuduje flotę małych reaktorów jądrowych. Orlen Synthos Green Energy i kanadyjska OPG rozszerzają współpracę
Ontario Power Generation (OPG) oraz Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisały list intencyjny, który otwiera...

Ontario Power Generation (OPG) oraz Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisały list intencyjny, który otwiera drogę do dalszej współpracy przy budowie i eksploatacji małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce. Dokument zakłada świadczenie przez stronę kanadyjską szerokiego wsparcia w procesie wdrażania tej nowoczesnej technologii.
Kolejny krok w kierunku bezpiecznej energetyki jądrowej
Nowe porozumienie opiera się na wcześniejszej umowie ogłoszonej w czerwcu 2023 roku. Już teraz OPG, poprzez spółkę zależną Laurentis Energy Partners, wspiera OSGE m.in. w opracowaniu wstępnego raportu bezpieczeństwa (PSAR).
OSGE planuje budowę floty reaktorów BWRX-300, opracowanych przez GE Vernova Hitachi Nuclear Energy. Pierwszy na świecie reaktor tego typu powstaje właśnie w Darlington pod Toronto, a jego budowę prowadzi OPG. Polska jednostka ma ruszyć na początku kolejnej dekady i będzie to prawdopodobnie pierwszy SMR w Unii Europejskiej.
Co zakłada nowe porozumienie?
Zawarta w Warszawie umowa zakłada m.in.:
- współpracę nad komercyjnym modelem rozwoju reaktorów BWRX-300 w Polsce,
- świadczenie przez OPG usług doradczych i technicznych,
- wsparcie w ocenie lokalizacji oraz zarządzaniu projektami,
- dalszy rozwój kompetencji w zakresie eksploatacji SMR.
Współpraca z kanadyjskim liderem SMR
Jak podkreślają strony porozumienia, wybór partnera takiego jak OPG wynika z wieloletniego doświadczenia firmy w eksploatacji elektrowni jądrowych oraz silnego zaplecza technologicznego Kanady w zakresie małych reaktorów.
W listopadzie 2024 r. Laurentis Energy Partners podpisała z OSGE umowę wartą 40 mln USD na przygotowanie raportu PSAR dla BWRX-300 w Polsce.
SMR – przyszłość energetyki w Polsce i Europie
Budowa pierwszego BWRX-300 w Darlington to przełomowy projekt w świecie zachodnim. OPG planuje zakończyć budowę pierwszego z czterech reaktorów do końca 2030 r., a trzy kolejne mają powstać do połowy lat 30. W realizację inwestycji zaangażowano już ponad 80 firm z Ontario, co czyni z Kanady światowego lidera technologii SMR.
Z kolei OSGE jest obecnie najbardziej zaawansowanym projektem wdrażania technologii SMR w Unii Europejskiej– posiada sześć decyzji zasadniczych wydanych przez polski rząd oraz prowadzi badania środowiskowe dla planowanych lokalizacji.
Kim są partnerzy projektu?
Ontario Power Generation (OPG) to największy producent energii w Ontario i jeden z liderów niskoemisyjnej energetyki w Ameryce Północnej. OPG zatrudnia tysiące osób i rozwija m.in. modernizację istniejących elektrowni jądrowych oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla zielonej energii.
Orlen Synthos Green Energy (OSGE) to wspólna spółka Orlenu i Synthos Green Energy. Firma odpowiada za rozwój SMR w Polsce, z naciskiem na dekarbonizację energetyki, ciepłownictwa i przemysłu. W ramach projektu powstanie flota reaktorów BWRX-300, które mają zapewnić zeroemisyjną, stabilną energię elektryczną.
Oceń artykuł
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Pozostało: znaków
Pozostało: znaków
Przesuń suwak w prawo, aby odblokować
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Ładowanie komentarzy...